Nie, radšej Bitbucket! Aneb prečo je Bitbucket viac developer friendly

Verziovanie

Že treba verzovať, je každému jasné, že nie v SVN, to tiež. :)

Otázkou teda nezostáva v čom, ale kde. Buď si prichystáte repozitáre sami alebo využijete hotové riešenie a o ništ sa nemusíte starať. Ja som si zvolil hotové riešenie - Bitbucket. Skúsim vám objasniť prečo.

Vlastné riešenie

Vlastným riešením myslím nejaký virtuálny server, kde si nainštalujete Git, či Mercurial. Takéto riešenie má však viac nevýhod ako výhod.

Dobré je, že máte všetko pod kontrolou, ste pán vašich repozitárov, no s tým prichádza i veľká zodpovednosť. Podobne by sa dalo uvažovať, či si rozchodíte vlastný mail server alebo použijete ten, čo máte k hostingu (resp. Google Apps).

Ak by ste predsalen potrebovali mať repozitáre u seba, kuknite sa na Gitorious alebo Gitlab.

Je fajn presunúť zodpovednosť na tretiu stranu a nesnažiť sa, za každú cenu, všetko si robiť sám.

Bitbucket vs. Github

Obidva systémy sú si veľmi podobné a ponúkajú zdarma repozitáre pre Open Source projekty, wiki, issue tracker, pull requesty, https a ssh prístup a mnoho ďalších.

Líšia sa azda iba v cene, popularite a v tom, že Bitbucket podporuje i Mercurial a Github má inline editing.

Popularita

Podľa Google Trends by sa dalo povedať, že Github je 9-krát viac populárnejší ako Bitbucket.

Je popularita “kód hostingu” dôležitá? Ak robíte Open Source, určite je, inak vám to môže byť desať.

Cena

Ak nerobíte projekty len vo firme, no máte i niečo svoje, cena je jeden z najdôležitejších faktorov. A tu sa Bitbucket s Githubom rapídne líšia.

Môj prípad je, že mám cca 20 súkromných repozitárov. Nie sú to všetko aktívne projekty, no z času na čas do nich potrebujem niečo dorobiť. Keby som hostoval kódy na Githube, zaplatím za ne 22 dolárov mesačne, no na Bitbuckete je výsledná cena nulová.

Pôvodne som chcel používať Github, no cena sa mi zdá ozaj vysoká, tak som napísal do Githubu, či sa nedá dohodnúť na nejakom pláne na mieru, v ktorom bude menej užívateľlov a viac repozitárov. Keďže sa to nedá, tak som si povedal “Bye Bye Love”.

Bitbucket má nastavený pricing podľa počtu užívateľov a nie podľa repozitárov, čo je skutočne výhoda a myslím si, že takýmto nastavením vyšli v ústrety veľmi veľa developerom.

Záver

Okolo Githubu je určite väčšia komunita, takže ak robíte len Open Source, choďte tam, pomôže to. Pretože všetci sú na Githube, dokonca i ich mamky sú tam. :)

Ak máte i súkromné projekty (čo tak vo väčšine prípadov asi bude), zvoľte Bitbucket. Čo však s tými Open Source? Je to dilema. Priklonil som sa k riešeniu mať všetko na jedom mieste, t.j. na Bitbuckete. Je to aspoň malá satisfakcia za to, že poskytujú developerom repozitáre zadarmo.

A myslím, že keď už bude nejaký môj Open Source projekt tak dobrý, že do neho bude chcieť niekto prispieť, cestu si nájde, či už ste tam alebo onam.